Környezetvédelmi biztosítás
2024.01.01-i kezdettel a hulladékgazdálkodó és hulladéktermelő szervezetek számára kötelező a környezetvédelmi felelősségbiztosítás megkötése.
A környezetvédelmi biztosítás olyan biztosítási termék, amely a szerződő fél hulladékgazdálkodási tevékenységével összefüggésben okozott, előre nem látható környezeti károk elhárításának finanszírozására szolgál. A kormányrendelet alapján az alábbiak szerint kell megkötniük a vállalkozásoknak a környezetvédelmi biztosítást:
Hulladéktermelő szervezetek környezetvédelmi biztosítása
Kinek kötelező környezetvédelmi biztosítást kötnie?
Azoknak a gazdálkodó szervezeteknek, akiknek bármely telephelyén a képződött és birtokolt hulladék éves mennyisége
a) veszélyes hulladék esetén a 200 kg-ot,
b) nem veszélyes hulladék esetén – a c) pontban foglaltak kivételével – a 2000 kg-ot vagy
c) nem veszélyes építési-bontási hulladék esetén az 5000 kg-ot
meghaladja.
Melyek a leggyakrabban előforduló veszélyes hulladékok? Mi minősül veszélyes hulladéknak?
Fáradt olaj, gépolaj, olajat tartalmazó hulladék, vegyi anyagok, gyógyszerek, kémiai anyagok, veszélyes anyagokat tartalmazó építőipari hulladék, elektronikai hulladékok, festékanyagok, oldószerek, savak, lúgok, növényvédő szer, fénycsövek, egyéb higanytartalmú hulladékok.
A hulladékok tételes listája a hulladékjegyzékről szóló 72/2013. (VIII. 27.) VM rendelet 1. sz. mellékletében látható. Ebben a listában a (*)-gal jelölt sorok jelölik a veszélyes hulladékokat.
Milyen összegre kell biztosítást kötni?
A hulladéktermelő gazdálkodó szervezet biztosítási káreseményenként és időszakonként legalább 10 millió forint összegben köteles környezetvédelmi biztosítást kötni. A szervezet a telephelyeinek számától függetlenül egy környezetvédelmi biztosítást köteles kötni, valamennyi telephelyére nézve.
Mikortól kell környezetvédelmi biztosítással rendelkezni?
A kormányrendelet 2024. január 1-jén lépett hatályba.
Hogyan lehet megkötni a környezetvédelmi biztosítást?
Amennyiben a vállalkozásának kötelező környezetvédelmi felelősségbiztosítást szükséges kötnie, az alábbi gombra kattintva kérhet ajánlatot. Az információk bekérése után szakértő kollégáink hamarosan felveszik Önnel a kapcsolatot.
Hulladékgazdálkodó szervezetek környezetvédelmi biztosítása
Kinek kötelező környezetvédelmi biztosítást kötnie?
Azon gazdálkodó szervezetnek, amely a 2012. évi CLXXXV. törvény szerint hulladékgazdálkodási engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységet végez, ide nem értve a hulladéklerakó üzemeltetőjét.
Milyen összegben kell környezetvédelmi biztosítást kötni?
A hulladékgazdálkodó szervezetek számára a környezetvédelmi biztosítás összegét az alábbi képlet szerint kell meghatározni:
B=A*V*T
Ahol
- B: a környezetvédelmi biztosítás minimális összege,
- A: alapérték, amelynek összege: tízmillió forint,
- V: veszélyességi szorzó,
- T: területi szorzó.
A veszélyességi szorzó megállapítása:
Hulladékgazdálkodási engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységek | Veszélyességi szorzó |
---|---|
Nem veszélyes hulladék, gyűjtése, szállítása, kereskedelme, közvetítése | 1 |
Nem veszélyes hulladék hasznosítása, előkezelése | 1,5 |
Nem veszélyes hulladékok ártalmatlanítása (a hulladéklerakók kivételével) | 2 |
Veszélyes hulladék gyűjtése, szállítása, kereskedelme, közvetítése | 3 |
Veszélyes hulladék hasznosítása, előkezelése | 3,5 |
Veszélyes hulladékok ártalmatlanítása (a hulladéklerakók kivételével) | 5 |
A területi szorzó megállapítása:
T=2; ha a létesítmény üzemeltetésére védett természeti területen, védett természeti területnek nem minősülő, európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területen (Natura 2000 területen) vagy vízbázis védelmi területen kerül sor.
T=1,5; ha a létesítmény üzemeltetésére a 3.1. alpontban nem meghatározott országos ökológiai hálózat magterületén vagy az ökológiai folyosók területén kerül sor.
T=1; minden más esetben.
Ha a környezetvédelmi biztosítás kötésére kötelezett több telephelyen akár több engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységet is végez, környezetvédelmi biztosítás kötésére vonatkozó kötelezettségét egy összevont biztosítási összegű környezetvédelmi biztosítás megkötésével is teljesítheti. Ebben az esetben a környezetvédelmi biztosításnak az érintett telephelyeken végzett tevékenységek mindegyikét le kell fednie. Az egyes telephelyekre a fenti táblázat szerint számított időszakonkénti biztosítási összegek közül a kettő legmagasabb együttes összegére nézve kell a környezetvédelmi biztosítást megkötni.
Mikortól kell környezetvédelmi biztosítással rendelkezni?
A környezetvédelmi biztosítás kötésére kötelezett a biztosítást úgy köteles megkötni, hogy a kockázatviselés a tevékenység vagy üzemeltetés megkezdésének időpontjára nézve megkezdődjön. Ha a környezetvédelmi biztosítás e rendelet szerinti feltételekkel történő megkötésekor a tevékenység vagy üzemeltetés már folyamatban van, szerződés kezdeti időpontnak az új engedély vagy a meglévő engedély módosítása érvényességének kezdőnapja minősül.
Hogyan lehet megkötni a környezetvédelmi biztosítást?
Amennyiben a vállalkozásának kötelező környezetvédelmi felelősségbiztosítást szükséges kötnie, az alábbi gombra kattintva kérhet ajánlatot. Az információk bekérése után szakértő kollégáink hamarosan felveszik Önnel a kapcsolatot.
A vonatkozó jogszabályok az alábbi linkeken keresztül érhetőek el: